Kaip išsirinkti lentas terasoms?
Šiandien klientams siūloma plati terasos lentų įvairovė: tai ir impregnuotos pušinės, ir Sibiro maumedžių, ir šiluminė mediena, ir įvairios egzotinės medienos lentos. Taigi ne vienam kyla klausimas - kaip išsirinkti geriausią pagal kainą ir kokybę. Straipsnyje bandysime atsakyti į dažniausiai kylančius klausimus renkantis lentas terasoms. Kadangi populiariausios yra iš Sibiro maumedžių ir impregnuotos giluminiu būdu pušų medienos, plačiau apžvelgsime šių rūšių lentas.
Kas lemia terasos lentų kainą? Nesvarbu ką išsirinksite - giluminiu būdu impregnuotas pušines ar Sibiro maumedžių lentas, abiem variantais tie patys parametrai lems kainą. Pirma - lentos storis: brangesnės bus stroresnės ir atvirkščiai. Antra - lentų kokybės kategorija: aukštesnės kokybės lentos brangesnės ir atvirkščiai. Kai kalbama apie aukščiausią kategoriją, paprastai turima omenyje A ar (dažniau) AB, kai kategorija ne aukščiausia, dažniausiai kalbama apie C kategoriją.
Medienos ilgaamžiškumas. Dažnas klientas išgirdęs žodį „pušis" galvoja, kad tai labai neilgaamžis, atmosferos poveikiui neatsparus, greit sutręštantis medis. Ir iš tiesų tai pagrįsta tiesa. Juk ne vienas esame matęs, kaip senesnėje sodyboje atrodo sutrūnijusios, apsamanojusios pušinės lentos. Negalima lyginti paprastos „plikos" ir giluminiu būdu impregnuotos pušinės lentos, nes jų ypatybės labai skirtingos. Tai ne paviršinis, o giluminis apdorojimas - impregnantas yra medienoje. Logiška, kad jo neišplauna krituliai, todėl mediena puikia apsaugoma nuo neigiamo atmosferos poveikio. Bandymais įrodyta, jog giluminiu būdu impregnuotos pušinės lentos po atviru dangumi gali tarnauti 15-20m, taigi Jūsų terasa tiek pat.
Sibiro maumedžių mediena apskritai neimpregnuojama, nes ji labai atspari, tankios struktūros, labai sakinga. Dėl šių priežasčių jos ilgaamžiškumu lenkia pušines lentas ir gali tarnauti daugiau nei pusę amžiaus.
Medienos savybės. Nepaisant medienos ilgaamžiškumo, yra tam tikros ydos, kurios atsiranda ilgainiui ir gadina estetinį vaizdą. Pušis, kaip išsiaiškinome, yra minkštesnė, porėtesnė, lyginant su maumedžiu. Dėl šių priežasčių ji elastingesnė, mediena stovėdama lauke mažiau deformuojasi, mažiau suskyla. Pvz.: jei maumedžio lenta stovėdama deformuojasi, grąžinti ją į pradinę būseną beveik neįmanoma, o pušis šiuo atveju „sukalbamesnė".
Stovėdamas lauke maumedis yra linkęs šerpetoti, pušis - ne. Vaikštant terasoje basomis, švelnesnis paviršius paprastai būna pušies.
Dėl terasos padengimo vašku ar dažymo. Svarbu atsiminti minėtas medienos savybes. Kadangi maumedžio mediena yra labai tanki ir sakinga, į ją blogiau įsigeria dažai (mažiau sukimba su medienos paviršiumi). Kadangi sukimba prasčiau, žymiai greičiau ir nusidėvi (išblunka, išsitrina, atsilupa - atsižvelgiant į tai, kokiais dažais dažyta). Pušinė mediena šiuo atveju pranašesnė, nes ji porėtesnė, taigi dažai su mediena sukimba ir tarnauja ilgiau, dėl to reikia mažiau priežiūros, atnaujinimo. Su vidutiniais dažais (vašku) maumedžio lentas perdažyti (pataisyti) reiktų kas metus, pušines- kas antrus, trečius.
Terasos lentų profilis. Dažniausiai profiliai būna dviejų rūšių. Vieni lygaus paviršiaus, suapvalintais kampučiais, kiti - banguoti. Ką išsirinkti? Lygaus paviršiaus privalumai: labiau išryškėja medienos tekstūra (raštas), paviršių paprasčiau valyti. Kokie banguoto paviršiaus privalumai? Stovėdama lauke mediena įgauna tam tikrų jai būdingų defektų, kurie yra tiesiog neišvengiami (pvz. skilimas). Banguotas paviršius šiuos defektus puikiai užmaskuoja. Toks paviršius bus neslydus, tai ypač aktualu, jei terasa yra prie vandens telkinio ar pirties ir ketinate po ją vaikščioti šlapiomis kojomis. Banguotą paviršių sunkiau valyti, bet grubi plastiko šluota įveikia ir jį.